Statystyczna kontrola procesów cz. 1

Wstęp do zagadnień związanych z SPC

statystyczna kontrola procesów

Statystyczna kontrola procesów, stanowi bardzo obszerny temat. Rozmawiając jednak o zarządzaniu jakością czy doskonaleniu procesów, nie możemy pominąć tematu SPC. I choć w wielu przypadkach kwestia ta ograniczona jest jedynie do wykreślania i śledzenia kart Shewharta, czy też analizy zdolności procesu poprzez wyznaczenie Cp czy Cpk. Pojawią się zapewne osoby, które poza analizą zdolności procesu będą również wiedziały czym jest rozkład normalny i jakie są różnice między Cp, Cpk a Pp, Ppk. Może nawet i będą tacy, dla których świat statystycznej kontroli procesu to coś więcej niż wspomniane skróty.

No właśnie! Świat statystyki w procesach produkcyjnych nie kończy się na tych kilku kwestiach. Nie zawsze wystarczy jedynie zebrać dane pochodzące z procesów, by stwierdzić jest “OK” bo przecież nasz proces zwraca Cp >1.33, więc nie mamy się czym przejmować. I tutaj postawimy na ten moment kropkę. Do tematu zdolności oraz zależności między wskaźnikiem Cp oraz Cpk jak również Pp i Ppk wrócę przy innej okazji. Moją intencją na tym etapie było jedynie zwrócenie uwagi na fakt, że statystyczne sterowanie procesem czy też statystyczna kontrola procesu to bardziej złożona dyscyplina, w której musi zajść wiele innych istotnych mechanizmów, abyśmy mogli z czystym sumieniem powiedzieć, że nasze procesy są w odpowiedni sposób sterowane i kontrolowane.

O czym będzie mowa?

Pomysłem, którym kierowałem się pochylając nad tematem SPC było stworzenie przewodnika, który będzie miał na celu przeprowadzenie czytelników przez meandry statystycznej kontroli procesów.

Oczywiście wszystkie aspekty związane z SPC, można by było wylistować w kilku czy kilkunastu punktach. Nie taki jednak przyświecał mi cel myśląc i przygotowując się do napisania tej serii artykułów. Wypunktowanie wszystkich elementów czy tematów związanych z analizą statystyczną w formie encyklopedycznej nie ma większego sensu z mojego punktu widzenia. Jeśli kogoś z Was interesuje jedynie kwestia hasłowego przedstawienia konkretnego zagadnienia, to odsyłam do stron takich jak Encyklopedia Zarządzania, gdzie w kilku przystępnych słowach można zapoznać się z podstawowymi zagadnieniami.

Bardziej rozbudowaną wiedzę teoretyczną na temat poszczególnych narzędzi, znajdziesz w wielu źródłach zarówno na polskich stronach jak i światowym internecie. W tym miejscu, chciałbym jednak zaznaczyć, że w żaden sposób nie mam zamiaru polemizować, czy wiedza tam zawarta jest na właściwym poziomie. Sam osobiście, zarówno pracując w firmach produkcyjnych i będąc odpowiedzialnym za nadzór nad jakością w procesach wytwórczych jak i teraz, kiedy realizuję projekty związane z poprawą jakości oraz optymalizacją procesów sięgam po publikacje i materiały udostępnione w sieci.

Ich linki znajdziesz również w poszczególnych wpisach przygotowywanych przeze mnie, a które będą odwoływać do bardzo dobrych przykładów, lub też tematów, które będą wymagać dodatkowego rozszerzenia. We wpisach cofniemy się również do zagadnień, które poruszałem już na moim blogu, jak np.: karty SPC czy dane ilościowe. Oba te wpisy stworzone były z lekkim wyprzedzeniem, jednakże przy okazji omawiania analizy statystycznej wypada cofnąć się wstecz rozszerzając, te tematy, jak również uzupełniając o przykłady oraz stosowane narzędzia.

A właśnie…w temacie narzędzi. W tym przypadku będę starał się również dostarczyć jak najwięcej narzędzi w formie formularzy czy arkuszy kalkulacyjnych opracowanych w Excel, które będzie można pobrać i wykorzystać w codziennej pracy.

Jednak nie będą to jedyne “prezenty”🎁, które otrzymasz ode mnie w pełni za darmo! Zwieńczeniem mojej pracy nad serią artykułów o SPC, będzie możliwość uzyskania dostępu do narzędzia, nad którym obecnie pracuję równolegle…Ale do tego tematu wrócimy w odpowiednim czasie.

Statystyczna kontrola procesów w skrócie

SPC statystyczna kontrola procesów

Mimo, iż kilka akapitów wyżej napisałem, że listowanie wszystkich tematów nie ma sensu, to nie mogę niestety zrealizować wstępu do SPC bez przedstawienia choćby ramowej mapy tematów, które będą poruszane w tej serii artykułów, jak również relacji występujących między nimi.

Grafika po lewej [kliknij obraz aby zobaczyć całość] stanowi skróconą mapę tego z czym oprócz wspomnianych i opisywanych w jednym z poprzednich wpisów kart SPC, będę chciał mówić.

Jak widzisz, temat statystycznej kontroli procesów jest znacznie bardziej złożony, niż mogło by się to wydawać. Oczywiście można by było całość ograniczyć do kliknięcia jednego przycisku w MiniTab i wygenerowania raportu “Capability Analysis Sixpack”. Ale, czy dostarczone w ten sposób informacje są na tyle czytelne by właściwie je zinterpretować? A co z tymi, którzy nie mają dostępu do dobrodziejstw jakie daje MiniTab?

No właśnie! Dlatego też prezentowana przeze mnie ścieżka postępowania zakłada jeden z najbardziej efektywnych sposobów prowadzenia statystycznej kontroli procesów, poczynając od poprawnego zgromadzenia danych aż po analizę zdolności procesu oraz graficzne przedstawienie danych. Mam nadzieję, że dzięki temu nie tylko będziesz w stanie czytać generowane raporty ale również prowadzić analizy z wykorzystaniem różnych narzędzi. Cały szkopuł w tym by nie tylko umieć tworzyć raporty ale również wiedzieć jakie informacje ze sobą niosą.

Struktura wpisów

Artykuły dotyczące SPC będą pojawiać się w regularnych odstępach czasu. Zakładam, że raz na tydzień, czyli tak jak miało to miejsce dotychczas. Założenie jest takie by raz w tygodniu pojawił się artykuł opisujący jeden kompletny blok przedstawiony na grafice powyżej. Jednakże, znając zakres wiedzy jaki będę chciał przedstawić, część z tych bloków zostanie z pewnością rozbita na mniejsze i krótsze serie, tak aby ogrom przedstawionych informacji nie był zbyt przytłaczający.

Dodatkowo, oprócz wiedzy teoretycznej, za każdym razem będę się starał dostarczyć przykłady oraz narzędzia, z których będziesz mógł skorzystać całkowicie bezpłatnie. Dodatki w postaci przykładów oraz narzędzi z pewnością będą pomocne w zrozumieniu teorii a później podczas codziennej pracy. Postaram się by praca z SPC stała się przyjemnością niezależnie od posiadanegoi dostępu do zaawansowanych programów dedykowanych do prowadzenia analizy statystycznej procesów.

Ponadto przy każdej okazji, postaram się również przedstawić krok po kroku jak wykorzystać np. Excela do przeprowadzenia podstawowych analiz zarówno za pomocą wbudowanych funkcji jak i za pomocą posiadanej wiedzy i umiejętności.

Mowa oczywiście o Twojej wiedzy i umiejętnościach.😉 A jeśli ich nie posiadasz, to moja w tym głowa by tę pracę Ci ułatwić.

Każde takie narzędzie będzie odpowiednio oznaczone <<plik do pobrania>>, tak by w łatwy sposób można było je pobrać bezpośrednio ze strony z wpisem. Ponadto, pojawi się również podstrona stanowiąca swego rodzaju bibliotekę, w której w sposób alfabetyczny będą zebrane wszystkie narzędzia gotowe do pobrania.

I tak jak wspomniałem na wstępnie. Docelowo, mam nadzieję, że jeszcze w tym roku, będę gotowy by uruchomić autorski projekt, który pozwoli na prowadzenie statystycznej kontroli procesu bez konieczności inwestowania w drogie rozwiązania. Informacja o tym pojawi się z pewnością w chwili wydania “dziecka” na świat.😊

A tymczasem…zabieram się za przygotowanie pierwszego zestawu informacji dotyczących SPC.

Dodaj komentarz